2025-04-29 10:10

ТРИЛОГИЯ „БЪЛГАРИТЕ“ БЕ ПРЕДСТАВЕНА В ЮЗУ „НЕОФИТ РИЛСКИ“

На 23 април 2025 г. в Правно-историческия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ беше представена трилогията на проф. д-р Владко Иванов   „Българите“.

Събитието, организирано по Проект № RP-C4/25 на тема „Задълбочаване на научните изследвания в областта на европейската сигурност и отбрана в контекста на новите технологии и новия световен ред“ към катедра „Национална сигурност и публична администрация“, предизвика широк интерес и дискусия сред студенти, преподаватели и гости от цяла България.

Проф. Иванов сподели, че книгите му са плод на дългогодишни сериозни изследвания, анализи и диалози с много компетентни историци. Рецензентите на монографиите и контекстът към тях подчертават, че те са принос към изясняването на основния въпрос на българската история – защо живеем на земята на траките и носим тяхната генетика, но говорим езика на славяните и се назоваваме българи.

Отговорът на този въпрос е даден в: „Книга I. Getica – енигма за траките, българите и европейците“, „Българите. Книга II. Траките в епохата на Рим и Българите. „Книга II. Българите. Възход на хуно-българите в земите на славяните”. Издателство „Хистореон“ ги представя като монументален проект и опит на автора да постави един неясен период от историята на Източна Европа в общоевропейски контекст, да излезе извън т.нар. „римско-гръцки центризъм” като перспектива за наблюдения и анализ. Освен всичко друго, Трилогията е послание за обединение на българите и европейците (Яфетовия народ) и запазването на лидерските им позиции в свят от бурни промени.

Задълбоченият многостранен труд визира българите (като родове, племена, държави и съюзи) сред хилядолетията и стихиите на Евразия, чиито субекти са родили не само политически теории, но и цивилизационна матрица с непреходен характер. Анализът стига до извода, че оцеляването на българите сред великите цивилизации на Китай, Индия, Шумер, Асирия, Египет и Рим не е плод на случайност, а реализация на мащабен материален и духовен проект, който е наречен от редица учени и лидери „държава на духа“.

Първи повод за преосмисляне на нашата история от Вл. Иванов е откритието на “Getica” и “Romana”, чийто автор Йорданес е нотарий на могъщи скитски пълководци, чиито армии оперират от Адриатика до Персия. Незнайно защо, той е повикан в Рим, където написва двата труда, които ясно показват, че Европа е разделена на две империи – на Рим и на гетите (траките). Мащабно са описани епосите на хуно-българите, славяните, езичниците и християните.

Проф. Иванов специално акцентира на Кирило-Методиевото дело, което случайно или не е пресъздадено и защитено в България и одухотворява цялата Евразийска степ от Германия до Владивосток. Авторът изрично подчертава, че в тази огромна шир през хилядолетията се въздигат и изгубват стотици субекти, но българите остават и имат най-много държави, духовни върхове и лидерски проекти. В Европа те са с най-старото си име и ще пребъдат.